Ciekawostki o Indiach, które przydają się podczas podróży

0

Indie to kraj o wyjątkowo długiej historii. Mimo tego na niepodległość wybił się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Przez lata była to prawdziwa perła w koronie brytyjskich kolonii. Jakie jeszcze ciekawostki o Indiach warto wiedzieć, zanim odwiedzimy ten niezwykły kraj?

1. Indyjska prehistoria może zaskakiwać. To, co teraz stanowi integralną część kontynentu azjatyckiego, było kiedyś swobodnie dryfującą wyspą. Płyta Indii, oderwana od Gondwany, popłynęła na północ, gdzie zderzyła się z Azją. Potężny wstrząs spowodował wypiętrzenie się najwyższego pasma gór na świecie - Himalajów. W niektórych rejonach gór nadal można znaleźć skamieniałe muszle morskie.

2. Indyjska flaga - Tiranga istnieje dopiero od momentu uzyskania niepodległości, czyli 1947 roku. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach: szafranowym, białym oraz zielonym. Symbolizują odwagę i poświęcenie, prawdę i pokój oraz religijność, płodność i rycerskość. Ciekawostki o Indiach to także inna interpretacja kolorów flagi. Kolor szafranowy ma oznaczać hinduizm, zielony islam a biel pojednanie tych największych, zwaśnionych ze sobą religii.

3. Indie to największa demokracja na świecie, licząca 1,2 ludzi. Sporą populację kraju starano się obniżać na wiele sposobów, w tym poprzez kontrowersyjną kampanię masowej sterylizacji w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Szacuje się, że w połowie XXI wieku kraj będzie zamieszkiwać aż 1,6 mld ludzi.

4. Za ciekawostki o Indiach można uznać podejście do lewej ręki i stóp. Do posiłków praktycznie nie używa się sztućców, tylko rąk. A konkretniej, prawej ręki. Lewa jest uważana za nieczystą, ponieważ często używa się jej zamiast papieru toaletowego. Z tego powodu dużym nietaktem jest dotykanie kogokolwiek lewą ręką. Za nieczyste uchodzą także stopy. Należy się wystrzegać nadepnięcia kogoś lub przechodzenia ponad osobą, która leży.

5. Powszechne spóźnianie się to cecha, którą trudno zrozumieć turyście z Zachodu. Najczęstszą przyczyną są wszechobecne korki. Na indyjskich drogach nie ma praktycznie żadnych przepisów ruchu drogowego, co pogarsza sytuację. Niepunktualnie porusza się także komunikacja miejska oraz pociągi. Najrozsądniejszym środkiem transportu jest rower.

Indie

6. Raj dla zakupoholików to kolejna ciekawostka o Indiach. Klienci mogą liczyć na nieograniczoną pomoc sprzedawców, jak również osób, które dostarczą zakupy pod wskazany adres. Minusem zakupów są kolejki, w których wszyscy ściskają się i przepychają. Kobiety mogą często liczyć na osobne kolejki, a nawet odrębne przedziały pociągowe i usługi.

7. Hindusi chętnie okazują sobie uczucia. Zasada ta dotyczy jednak tylko mężczyzn, którzy często trzymają się za ręce. Żonom i partnerkom publicznie nie okazuje się uczuć, uchodzi to za nieprzyzwoite. Hindusa można urazić, pokazując palcem na ludzi lub rzeczy. Mimo że nikt poza dziećmi nie nosi w Indiach spodenek i krótkich spódniczek, turyści w takim stroju nie są odbierani wrogo.

Warto pamiętać, że nie można wywozić poza Indie krajowej waluty, czyli rupii. Kulturę i koloryt Indii najlepiej poznać bezpośrednio podczas podróży turystycznej. Chcąc w Polsce poczuć indyjskie klimaty, można sięgnąć po oryginalne ubrania i dodatki indyjskie, dostępne w sklepie Inna Ja.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl