Indyjskie stroje ludowe urzekają jasnymi, żywymi kolorami. Są na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z jakimkolwiek innym kręgiem kulturowym. Kobiecy strój indyjski poza pięknymi barwami ma także elementy takie jak haftki, rysunki czy wzory. Co najczęściej noszą kobiety w Indiach?
Strój indyjski, czyli warto być skromną
Nowoczesna kobieta niekoniecznie lubi paradować w strojach ludowych. To dlatego, jadąc do Indii, można spotkać wiele pań, które ubierają się tak, jak Europejki. Od kobiet z naszego kontynentu odróżnia ich jednak większa skromność, która nie pozwala na swobodne odsłanianie ciała. Sposób ubierania ma wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani. Kobiety, które lekceważą normy kulturowe, w Indiach są mniej szanowane niż te, żyjące w zgodzie z tradycją. Skromny strój pozwala łatwiej wtopić się w tłum i uniknąć niechcianych zaczepek. Odsłonięte nogi, ramiona czy dekolt przyciągają spojrzenia i są traktowane jako przyzwolenie do kontaktu. Takie elementy rażą zwłaszcza w miejscach kultu.
Współczesny strój indyjski
Duża część kobiet w Indiach nosi dżinsy czy krótsze topy. To widok głównie w kampusach uniwersyteckich oraz na ulicach dużych miast. Uliczna moda europejska z luźniejszego stylu indyjskiego przyswoiła sobie przede wszystkim tuniki. Można je nabyć w sklepie Inna Ja. Bawełniane lub wykonane z płótna często mają ozdoby, wykonane z haftu. Urzekają bogatą ornamentyką, a przede wszystkim są bardzo przewiewne. Zapewniają wygodę nawet w upalne dni. Łatwo się je pierze, szybko wysychają. Odpowiednikiem tuniki dla mężczyzn są przedłużane koszule o kroju dość blisko ciała. Stanowią alternatywę dla eleganckich koszul i typowo casualowych koszulek.
Piękno i różnorodność strojów
Bollywoodzkie kino pokazuje nam to, co w stroju indyjskim jest najpiękniejsze. Patrząc na idealnie wystylizowane aktorki i tancerki, można podziwiać wszystkie najpopularniejsze części stroju. Takie stylizacje wybierają także panie, ceniące tradycję. Podstawą ich stroju jest sari. To długi, jedwabny lub bawełniany pas materiału o długości 5-10 metrów i szerokości jednego metra. Najczęściej zawija się go dookoła talii z końcem udrapowanym na ramieniu. Sari zakłada się na halkę i nosi z krótką bluzeczką z niewielkimi rękawkami znaną jako choli. Dress code w wielu miejscach pracy zabrania noszenia choli, która odkrywa talię lub ramiona.
Kolorowo i na bogato
Indyjska ulica kipi od pięknych kolorów. Kobiety poza ubiorem zachwycają także mnóstwem biżuterii, którą noszą oraz ornamentami z henny, wykonanymi na dłoniach i stopach. Chcąc wtopić się w ten radosny tłum, lepiej nie stawiać na beże i czernie. Moda indyjska jest bardzo różnorodna i powszechnie dostępna. Warto kupić dla siebie taką tekstylną pamiątkę, która cenowo również prezentuje się atrakcyjnie. Za szczególnie uniwersalne uchodzą sukienki maxi, które pasują praktycznie do każdej sytuacji. Nie muszą koniecznie sięgać do kostek, wystarczy, jeśli zakrywają kolana. Z indyjskiej mody warto także przejąć noszenie cienkich spodni. To ochrona przed słońcem i owadami.
Indyjskie kobiety w wielu sytuacjach noszą nakrycie głowy. Jeśli chcemy się pod tym względem do nich upodobnić, wystarczy cienki szal, zarzucony na głowę i ramiona.