Jak usunąć gumę z ubrania? Najlepsze, domowe sposoby

0

Guma do żucia to podstępny wróg, którego zwykle nie widać, dopóki się na nim nie usiądzie. Czai się nie tylko w naszych domach, przyklejona przez dzieci, ale także w miejscach publicznych. Jak usunąć gumę z ubrania, aby nie pozostawiła plam na ulubionych tekstyliach?

Irytujący problem

Teoretycznie guma do żucia służy do higieny jamy ustnej. Powinna być żuta przez około kwadrans, po czym wyrzucona do kosza na śmieci. Praktyka pokazuje zupełnie inne zjawisko. Guma ląduje na meblach, dywanach oraz ubraniach tych, którzy nie zauważyli, że jest przyklejona do jakiegoś siedziska. Jak usunąć gumę z ubrania? Istnieje kilka trików, które sprawią, że poziom naszej irytacji znacznie opadnie.

1. Zamrażanie gumy to jedna ze sprawdzonych metod. Skrobanie lepkiej substancji nigdy nie przynosi pozytywnych efektów. Wersja zamrożona zapobiega rozniesieniu jej na większą powierzchnię. Ubranie powinno być zamrożone przez kilka godzin, które doprowadzą gumę do popękania. Po tym czasie można ją zdrapać nożykiem lub nawet paznokciem. Jeśli zamrażarka jest pełna, można kłopotliwe miejsce na tekstyliach obłożyć kostkami lodu. Kostki przydają się także w sytuacji, gdy guma wyląduje na dywanie lub wykładzinie.

2. Wysoka temperatura. W tej kategorii mieści się zarówno prasowanie, jak i moczenie ubrania w gorącej wodzie. Pierwsza wersja jest szybsza. Jak usunąć gumę z ubrania zwykłym żelazkiem? Na desce do prasowania należy ułożyć kawałek kartonu a na nim ubranie, koniecznie gumą do dołu. Po przeprasowaniu kilka razy guma przyklei się do kartonu. Inny sposób to włożenie ubrania z gumą do gorącej wody. Podobnie zadziała także para z czajnika, w której należy potrzymać odzież przez kilka minut. Przydaje się też podgrzany ocet spirytusowy lub winny, który osłabia połączenie gumy z ubraniem. Strukturę gumy zmienia również strumień gorącego powietrza z suszarki.

3. Cukier i tłuszcz, czyli masło orzechowe. Amerykańska metoda na pozbycie się gumy do żucia to jej posłodzenie i natłuszczenie. Do tego celu warto wykorzystać masło orzechowe. Pokrywa się nim gumę ze wszystkich stron. Po minucie można przystąpić do jej usuwania. Dłuższe trzymanie masła na tkaninie grozi jej zaplamieniem tłuszczem. Naturalne oleje, zawarte w maśle, poluzują strukturę gumy. Stosując ten sposób, warto ubranie prać wraz z dodatkiem odplamiacza.

4. Olej kokosowy to alternatywa dla masła orzechowego. Sprawdzi się zwłaszcza przy ubraniach, zrobionych z materiałów syntetycznych. Łyżkę oleju należy podgrzać, żeby był ciepły, ale nie gorący. Zabrudzoną gumą część ubrania należy namoczyć w miseczce z olejem i pocierać. Do tego celu przydaje się nieużywana, zwykła szczoteczka do zębów. Guma po jakimś czasie rozpuści się. Olej warto stosować przy tkaninach syntetycznych. Nie poleca się tej metody na ubraniach z bawełny, wełny lub jedwabiu.

5. Pranie w pralce to ostatni etap po mechanicznym usunięciu gumy. Ubrania powinno się nastawić na wyższą temperaturę, uwzględniając jednak wskazówki z metki.

Niektóre gatunki gumy do żucia mają różne kolory. Przyklejone do ubrania mogą je dodatkowo zabarwić. W takim przypadku gumę należy usuwać według podanych metod, ale do prania w pralce powinno się dolać odplamiacz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl