Jak usunąć rdzę z ubrania? Poznaj sprawdzone sposoby na świeże i zaschnięte plamy!

0

Choć plama z rdzy to niełatwy przeciwnik, to jej usuwanie nie musi być skazane na porażkę! Warto jednak zaznaczyć, że wymaga określonego postępowania. Istnieje przynajmniej kilka sposobów, które pozwolą Ci skutecznie rozprawić się z tego typu zabrudzeniami. Jak usunąć rdzę z ubrania? Przedstawiamy garść praktycznych porad, które mogą okazać się pomocne zarówno przy świeżych, jak i zaschniętych plamach!

Czym usunąć rdzę z ubrania?

Do walki z plamami z rdzy możesz przystąpić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie dedykowanego odplamiacza. Tego rodzaju środki kosztują od kilku do kilkunastu złotych i dostępne są w stacjonarnych lub internetowych drogeriach. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie jednego ze sposobów domowych. Przedstawiamy kilka prostych trików, które pomogą Ci usunąć rdzę z ubrania!

Jak usunąć rdzę z ubrania?

Pamiętaj, że za wywabianie plamy najlepiej zabrać się jak najszybciej! Świeże zabrudzenia zazwyczaj są znacznie mniej oporne niż te zaschnięte. Jak usunąć rdzę z ubrania?

1. Cytryna, kwasek cytrynowy i sól

W wywabianiu plam z rdzy niezwykle pomocna może okazać się cytryna lub kwasek cytrynowy. Jeśli chcesz usunąć rdzę z ubrania, skrop plamę świeżym sokiem lub roztworem kwasku. Zabrudzenie możesz również dodatkowo zasypać solą i pozostawić na kilka godzin – najlepiej na słońcu. Po wszystkim wypierz odzież z dodatkiem żelu lub proszku do prania.

Jak usunąć rdzę z ubrania, jeśli plama jest rozległa? Wykorzystaj cytrynową kąpiel! Przygotuj roztwór gorącej wody i soku lub kwasku cytrynowego (na jedną szklankę wody będziesz potrzebować łyżeczki kwasku). Zamocz plamę w tak przygotowanej kąpieli, a następnie wypierz odzież. Pamiętaj jednak, że tego sposobu nie poleca się do tkanin delikatnych.

2. Proszek do pieczenia

W usuwaniu rdzy z ubrania pomocny może okazać się również proszek do pieczenia. Zasyp nim zabrudzenie, zostaw na kilkanaście minut, a następnie wypierz odzież.

3. Kwaśne mleko, maślanka lub kefir

Co ciekawe, do usuwania rdzy z ubrania możesz wykorzystaćrównież nabiał. Doskonale sprawdza się on zarówno w przypadku świeżych, jak i zaschniętych plam. Nałóż trochę kefiru, kwaśnego mleka lub maślanki na zabrudzenie, potrzyj i dokładnie spłucz. Po wszystkim wypierz odzież.

Jak usunąć rdzę z ubrania – uporczywe plamy

Co zrobić w przypadku uporczywych plam? Do usunięcia rdzy z ubrania możesz wykorzystać również nieco bardziej inwazyjne sposoby. Pomocny może okazać się płyn do czyszczenia toalet lub coca-cola. Pamiętaj jednak, że tego typu środków nie poleca się do tkanin delikatnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl