Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdzone sposoby na pozbycie się plam po żywicy

0

Kontakt z naturą przynosi wiele korzyści. Już zwykły spacer po lesie to wyciszenie zmysłów. Niestety, taka wyprawa może mieć także negatywne skutki w postaci zabrudzenia ubrania, na przykład obecną na drzewach żywicą. To wyjątkowo trudny rodzaj plamy, ale można sobie z nim poradzić. Jak usunąć żywicę z ubrania, żeby nie pozostał po niej żaden ślad?

Niespodzianka na spodniach lub kurtce

Nie trzeba chodzić do lasu, aby mieć kontakt z żywicą. Soki z drzewa bywają także przykrą niespodzianką na nowych, drewnianych ławkach, umieszczonych w miejscach publicznych. Najczęściej w ten sposób brudzimy spodnie i kurtkę. Jak usunąć żywicę z ubrania? Im szybciej, tym lepiej. Praktyka pokazuje, że mało kto jest świadom plamy krótko po jej powstaniu. Zwykle dostrzegamy ją kiedy ściągamy ubranie a żywica jest już w postaci zaschniętej skorupki. W pierwszym odruchu staramy się ją zdrapać paznokciami lub zeskrobać czymś ostrym. Niestety, na tym etapie jest to najgorszy z możliwych sposobów. Może doprowadzić do zniszczenia materiału, zwłaszcza delikatnego.

Mrożenie, czyli wstęp do bezpiecznego skrobania

Zastanawiając się, jak usunąć żywicę z ubrania, warto wiedzieć, że substancja tego typu osadza się na powierzchni materiału. Nie wnika w jego strukturę, więc jest do wywabienia. Na początek warto pechowe ubranie zamrozić. Dopiero w takiej wersji plamę można zeskrobywać. Jeśli mamy odrobinę szczęścia, takie działanie może w zupełności wystarczyć, choć po żywicy pozostaje jeszcze ślad, który trzeba wyprać. Przy uporczywych plamach należy poza skrobaniem postawić na dodatkowe środki o działaniu podobnym do rozpuszczalnika. Do materiałów syntetycznych nadaje się zwykły zmywacz do paznokci. Trzeba nim nasączyć wacik i przyłożyć go do plamy. Nie jest wskazane wcieranie go w materiał, bo może odbarwić tkaninę.

Jak usunąć żywicę z ubrania używając olejku?

Istnieje inny sposób na wywabienie plamy z wcześniej zamrożonego ubrania. Do usunięcia stałego skrzepu żywicy, można użyć naturalnego, stężonego olejku z drzewa herbacianego. To produkt niedrogi, dość uniwersalny i łatwo dostępny. Działa podobnie jak rozpuszczalnik, ale dla tkaniny jest łagodniejszy. Można nim usuwać plamy pochodzenia roślinnego, np. z trawy, mlecza lub też żywicy. Olejek nie odbarwia ubrania nawet wtedy, gdy stosuje się go dość obficie. W jaki sposób go użyć? Wystarczy nanieść go na patyczek kosmetyczny i przyłożyć do plamy. Pozostałą część odzieży najlepiej osłonić, uniknie się wtedy tłustej plamy po olejku (można ją rozpuścić spirytusem).

Pranie zaplamionych tekstyliów

Wstępne wywabianie żywicy z ubrań to dopiero część całego procesu. Jak usunąć żywicę z ubrania, żeby nie pozostał po niej nawet ślad? Przydaje się pralka i zwykłe detergenty, bez preparatów odplamiających. Włókna naturalne warto wcześniej przeczyścić chusteczką, nasączoną mieszaniną spirytusu lub acetonu z wodą. Dobrze sprawdza się roztwór w proporcji 3:1. Wystarczy przyłożyć chusteczkę i potrzeć plamę, a następnie wyprać w pralce w niezbyt ciepłej wodzie. Włókna syntetyczne również można przetrzeć spirytusem lub zmywaczem do paznokci.

Czasami wszystkie opisane czynności nie spowodują dokładnego wyczyszczenia plamy po żywicy. W takim przypadku cały proces odplamiania należy powtórzyć.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl