Niezależnie od tego, czy wierzymy w talizmany, czy też nie, od zarania dziejów są one obecne w różnych kulturach. Istnieje wiele rozmaitych amuletów, spośród których wyróżnić można taki, który dość chętnie jest praktykowany zarówno przez celebrytów, jak i „zwykłych śmiertelników” na co dzień. O czym mowa? Oczywiście o czerwonej nitce na ręce! Co symbolizuje ten niewielki dodatek i jakie ma działanie? Zgłębiamy tajemnicę czerwonego sznureczka!
Kalava, czyli czerwona nitka na ręce
Jest noszona w postaci bransoletki, cienkiego sznurka, splotu uformowanego w zgrabną ozdobę – czerwona nitka na ręce, zwana też jako „kalava” to talizman występujący między innymi w hinduizmie. Czerwony kolor symbolizuje tutaj czystość, jest kolorem boskim, reprezentuje także męstwo i hojność. Według ludowych wierzeń, noszenie czerwonej nitki na ręce ma przynosić szczęście, ale nie tylko. Jakie zatem ma zadanie ten element garderoby, zarówno damskiej, jak i męskiej?
Czerwona nitka na ręce – specjalna moc talizmanu
Noszenie amuletów to dla jednych trend lub moda, dla innych –tradycyjny i kulturowy zwyczaj, który może przynieść jedynie pozytywne skutki. Czerwona nitka na ręce jest uznawana za ochronny znak, który zapobiega nieszczęściom i wszelkim niepowodzeniom. Takie myślenie jest przypisane nie tylko hinduizmowi, ale również innym religiom, takim jak buddyzm, chrześcijaństwo, a nawet kulturze judaizmu. Czerwony element na nadgarstku powinien również chronić osobę go noszącą przed złą energią ludzi, takich, którzy są z natury nieprzychylni. Chodzi tu przede wszystkim o wzmocnienie swego rodzaju aury, która zapobiegnie urokom, oszczerstwom czy złorzeczeniom złowrogich osób. By amulet roztaczał opiekę nad noszącym go człowiekiem, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na sposób jego wiązania.
Jak nosić czerwoną nitkę na ręce?
Mistyczne wierzenia opierają się na przekonaniu, że aby talizman „poprawnie działał”, należy odpowiednio go zawiązać i właściwie nosić. Po pierwsze, potrzebna będzie naprawdę zaufana osoba, która zawiąże czerwoną nitkę na nadgarstku, który nie jest dominujący w życiu codziennym. Oznacza to, że osoba praworęczna powinna zawiązać sznurek na swojej lewej ręce i odwrotnie – osoba leworęczna na prawym przegubie. Dopiero przykładając odpowiednią wagę do całego rytuału, możemy osiągnąć pełną ochronę.