Najważniejsi bogowie indyjscy - ilu ich jest i jakie posiadają atrybuty?

0

Indyjscy bogowie to postacie bardzo kontrowersyjne. Bogów w hinduizmie jest, można powiedzieć niezliczona ilość. W starożytności zliczono ich 330 mln. Dzieje się tak dlatego, że Hindusi wierzą w reinkarnację, czyli powracają na ziemię w kolejnych wcieleniach. Najważniejszy jest Mahawisznu, to Bóg Najwyższy o trzech imionach: Brahma, Wisznu i Śiwa.

Kim są bogowie Trimuti?

Trimurti to wielka Trójka bogów indyjskich. Brahma to stworzyciel, Wisznu to bóg utrzymujący świat, natomiast Śiwa to bóg niszczący. Przyjrzyjmy się bliżej ich roli w hinduizmie.

Brahma - czyli stwórca świata, który przedstawiany jest jako postać o czterech głowach i rękach. W każdej ręce trzyma inny przedmiot: Święty przedmiot Sruva, wiedzę Veda, naczynie na wodę Kamandalu oraz różaniec. Narodził się z kwiatu lotosu, który symbolizuje zwycięskie życie. Mitologia indyjska mówi, że na powierzchni oceanu unosi się nieskończona ilość wszechświatów, a każdym rządzi inny Brahma. Choć ten indyjski bóg jest uważany za potężnego, to jego kult słabnie.

Wisznu - czyli bóg zachowujący świat od złego. Według Hinduizmu przybywał 9 razy na ziemię w różnych wcieleniach, by uchronić świat od zagłady. Jednym ze wcieleń ludzkich, był popularny Kryszna. To on miał ocalić świat przed demonem Kansa. Ostatnie wcielenie i dziesiąte ma dopiero nadejść. Pojawi się jako Kalkin i będzie zwiastował koniec świata. Do atrybutów Wisznu należą: muszla, dysk i kwiat lotosu. Przedstawiany jako młodzieniec o ciemnoniebieskiej skórze z czterema ramionami.

Śiwa - to bóg niszczyciel. Przedstawiany jest najczęściej w tańcu. Posiada trzecie oko na środku czoła. To tzw. oko poznania - symbol mistyczny. Imię Śiwa oznacza Łaskawy, choć słynie także z porywczej natury. Atrybutem tego indyjskiego boga jest trójząb. Prezentuje to jego zwycięstwo nad złymi demonami i spokój natury ludzkiej.

Wśród indyjskich bogów warto przybliżyć jeszcze raz postać Kryszny. To ósme i najpopularniejsze wcielenie Wisznu. Łączy on w sobie doskonałość boga i zarazem słabość człowieka śmiertelnika. Był uwodzicielem kobiet, a także wspaniałym muzykiem, który swoim fletem uciszał burze. Przedstawiany jest najczęściej ze swoją piękną żoną, pasterką Radhą,

Nie sposób wymienić wszystkich Indyjskich bogów. Jednak niemal wszyscy są przedstawiani najczęściej z czterema rękami, a w każdej trzymają swoje symbole święte. Posiadają wiele zdolności i umiejętności. To bogowie o wielkich mocach i potędze. Każdy bóg niejako odpowiada za przypisany mu konkretny cel i działanie. Może być ono stwórczą bądź niszczycielskie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl