Znak na czole Hinduski, co oznacza ten symbol?

0

Indie to kraj pięknych kolorów i wielu społecznych kontrastów. Zaskakuje roześmianymi twarzami mieszkańców, doskonałą kuchnią, którą docenią zwłaszcza wegetarianie i wieloma egzotycznymi symbolami. Jednym z nich jest znak na czole Hinduski w postaci kropki. Jaka jest jego symbolika?

 

W kraju kropek

Zachodni turysta, który niewiele wie na temat Indii, może się poczuć nieco skonsternowany na widok mieszkańców tego pięknego kraju. Mimo ogromnych różnic kastowych łatwo dostrzec element, który jest dla wszystkich wspólny. To malowanie kropki na środku czoła. Ten znak na czole Hinduski często widać także na czole jej dzieci. Z kolei wchodząc do świątyni, spotyka się mężczyzn, którzy również mają namalowaną kropkę, często w połączeniu z innymi znakami, jak kreski. Indyjskie kropki nie mają jednej nazwy. Istnieją bindi i tilaki. Te pierwsze, zwane „świętą kropką”, maluje się pastą z pigmentem. Tilaka to z kolei symbol religijny, nanoszony na czoło podczas obrzędów w świątyni.

bindi kropka

Znak na czole Hinduski zamężnej i panny

Czerwone kropki bindi noszą wyłącznie kobiety. Znaczenie tego znaku jest uzależnione od regionu. Na północy kropki malują sobie kobiety zamężne, na południu kraju jest to bardziej ozdoba, forma biżuterii. Umiejscowienie tego znaku nie jest przypadkowe. W odniesieniu do ajurwedy, w punkcie pomiędzy brwiami znajduje się najważniejsza ćakra. Czerwona kropka ma za zadanie chronić to miejsce przed utratą energii. Dla Hindusów głowa, w przeciwieństwie do stóp, to najczystsza część ciała. Dlatego wyrazem najwyższego szacunku wobec drugiej osoby jest dotknąć jej stóp, a następnie swojej głowy. Z kolei łapanie się za uszy to gest, który wyraża wstyd, przeprosiny.

Szósty punkt czakry

Dlaczego czakra pomiędzy brwiami jest aż tak ważna, że naznacza się ją „świętą kropką"? W języku hindi to miejscenazywane jest „agna”, czyli „panowanie”. Uchodzi za źródło ukrytej mądrości. W rozumieniu tantrycznym, w tym punkcie uchodzi energia, przepływająca podczas medytacji przez całe ciało. Kropka ma sprawić, że nie wypłynie ona na zewnątrz, osłabiając organizm. Kobiety, malujące kropkę po wyjściu za mąż, traktują ją także jako wróżbę udanego małżeństwa i powodzenia rodziny. Brak bindi na czole kobiety może oznaczać, że ktoś z jej rodziny niedawno zmarł lub jest to wdowa. Śmierć męża akcentuje się także białym sari.

Po czym poznać hinduską mężatkę?

Fascynująca dla wielu czerwona kropka powszechnie symbolizuje pomyślność i powodzenie.Turysta z innego kraju często utożsamia ją ze stanem małżeńskim.Znak na czole Hinduski nie jest jednoznaczny, więc najlepiej szukać innych symboli, potwierdzających stan cywilny. Mężatki często mają ubarwiony na czerwono przedziałek. To nawiązanie do bardzo starego i okrutnego zwyczaju. Według legendy pochodzi z czasów, gdy zdarzały się porwania panien młodych. Zazdrosny mąż ścigał porywacza i jeśli udało mu się go zabić, jego krwią znaczył włosy swojej wybranki. Wdowy barwią tylko część przedziałka.

Bindi to niejedyne kropki, jakie można zobaczyć na kobiecej twarzy. Niektóre Hinduski mają także czarne kropki. Jest to znak szczególnej urody. Namalowanie takiej skazy oznacza, że kobieta jest uznawana za wyjątkowo piękną i powabną istotę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl